Ne, ne, ne, danas nismo na jednoj od radionica u vrtiću ili nekoj predškolskoj ustanovi, ali ipak pravimo sat od kartona! Verovatno ste i sami mnogo puta kao deca bili u situaciji da pravite neke korisne stvarčice od materijala koji imate kod kuće ili materijala koji je lako dostupan u knjižarama, a to će se ako ne pre, onda ponoviti u trenutku kada budete imali decu koja će sa ovim i sličnim zahtevima doći iz školice. 

Na kraju, sat uvek možete napraviti i čisto onako, za sebe, za upotpunjavanje nekog zida u sobi ili neke police, ali i kao poklon nekome ko vam je drag. 

Zašto je napravljen sat dobar i kao poklon? Videćete da su ideje za dekorisanje i krajnje ukrašavanje sata opširne i da je nemoguće sve obuhvatiti, jer sve zavisi od vaše ideje i same mašte, pa i potrebe, tako da se svaka stvarčica napravljena ručno u stvari pravi kao unikat i kao personalizovan element, a to je ujedno i najbolji način da se neki poklon učini posebnim i posebno vrednim. 

Najbolje od svega je to što i ne treba mnogo vremena i materijala. Element po element i napravićete taj sat od kartona bez mnogo muke.

Osnova za sat od kartona

Kao prvi korak biće vam potrebna sama osnova za sat, tj. određen karton u obliku i veličini koju sami želite, a koji će služiti za crtanje sata, brojeva, crtica i kasnije finalno dekorisanje sata. Za osnovu možete iskoristiti zaista mnogo toga. 

Možete uzeti korice bloka za crtanje, recimo, pa izrezati željeni oblik u dimenziji koja vam odgovara, jer ovde sami određujete da li želite da vaš sat od kartona bude veći ili manji. Šarena strana kartona bloka za crtanje neka bude poleđina, a ona unutrašnja, jednobojna strana neka bude samo „lice“, jer ćete tako lakše dekorisati sat.

Za osnovu možete iskoristiti i karton od omotača većih svezaka, na primer. One su uglavnom dovoljne veličine, tako da možete da izrežete veličinu koja vam odgovara. Oblik može da bude koji želite, krug, pravougaonik, kocka, ali i nešto drugo, poput elipse, nekog oblika oblaka ili možda u obliku zvezde. Tako možete postaviti da četiri veća kraka označavaju vreme za 12, 15, 18 i 21 čas, a da manji kraci budu za preostale sate. Kada sami pravite, onda zaista nema granica mašti.

Možete kao osnovu iskoristiti i kartonske tanjiriće, bilo bele ili šarene, tako dobijate gotov oblik, a one šarene možete iskoristiti i kao polaznicu za izgled kompletni svog sata. Ako želite da ipak vaš sat, tj. njegova osnova budu od jakog i veoma čvrstog kartona, uvek možete uzeti neku ukrasnu, čvrstu kutiju, te njen poklopac da pretvorite u sat ili čak i samu kutiju, tako da se sat pravi u njenom dnu, što opet daje jedan sasvim drugačiji izgled satu. Kada je osnova gotova i izabrana, tačno na sredini izbušite jednu rupicu koja će vam biti potrebna za mehanizam sata.

Ako je osnova sata nepravilnog oblika, iskoristite šestar i lenjir kako biste odredili tačnu sredinu. Ono šta će vam biti potrebno jeste mehanizam za sat koji možete nabaviti skoro svuda, u bilo kojoj knjižari, većoj radnji sa kancelarijskim i školskim materijalom, u prodavnici satova i slično.

Kako napraviti kazaljke za sat od kartona?

Sledeći korak jeste nameštanje kazaljki. Biće vam potrebne dve, mada može da se doda i sekundara, ali ona nije neophodna. Naravno, potrebno je da jedna bude veća, a jedna manja, kako bi se jasno izdvojilo koja pokazuje sate a koja minute. Kako je sat od kartona bitno je da kazaljke budu laganije, da nisu teške, jer ni karton, a ni manji mehanizam ne mogu da podnesu veće težine.

Kazaljke možete izrezati od kartona koji ste koristili za osnovu, ali možete pored toga iskoristiti i kolaž papir, tako da vam kazaljke budu u različitim bojama. Možete iskoristiti i tanke štapiće, deca ih obično koriste za matematiku u početnom periodu, a odlični su i za sve ove „uradi sam“ projekte. Jedna od lepih ideja jesu i četkice za slikanje, pa ukoliko uzmete tanke i manje četkice, bez problema će stajati na satu.

Ukoliko radite sat sa mehanizmom, onda ćete kazaljke dobiti uz njega, ali se one mogu i skloniti i umesto njih staviti kazaljke od papira ili kartona, jer one mogu da se uglave na to mesto. Ali, ako radite sat kao dekoraciju koja ima neku poentu, na primer da pokazuje jedno određeno vreme kada se neko rodio, na primer, kada se dogodilo nešto bitno, onda ideje o tome šta će biti kazaljke su mnogo veće, poput četkica, hemijskih olovki i drugog pribora koji svi imate kod kuće. Takve kazaljke možete pričvrstiti lepkom, možda spajalicama, heftalicom, nekim zihernadlama.

Dekorisanje sata od kartona

Kada se sam sat od kartona napravi, onda dolazi najzanimljiviji deo, a to je njegovo ukrašavanje. Bilo da se radi o satu kao dekoraciji i načinu da pokazuje neko bitno i nekome važno vreme ili ste uzeli da radite pravi sat sa mehanizmom, koji će pokazivati tačno vreme, njegovo dekorisanje je isto i zavisi isključivo od vaših želja, mašte, veštine.

Najjednostavniji način dekorisanja sata, posebno kada se pravi od kartona, jeste uz vodene bojice, tempere, flomastere, voštane boje... Crtajte oblike, pišite stihove, neke reči. Jedna od lepih ideja jeste da preko cele osnove možete da napišete određeni stih, citat, tako da bude i sat i poput rama sa nekom važnom porukom. Za decu su to, ipak, neke sličice iz bajki, pa crtanje šume, junaka iz crtanih filmova, ne može da se zaobiđe. 

Pored crtanja i bojenja nečim od ponuđenog, uvek možete koristiti i druge metode dekorisanja osnove sata. Možete lepiti neke sličice, ukrasne salvete recimo, ali možete postaviti i neku fotografiju, pa oko nje docrtati nešto temperama ili nešto napisati flomasterima u jačim bojama. Možete dodati i neke ukrasne materijale, poput viši trakica, koje opet možete uzeti svuda u knjižarama, neke ukrasne papire sa motivima cveća, nekih gradova i slično. 

Kada se sve na ovaj način uklopi i sklopi, dobija se veoma lep dekorativni element, a baš takav sat od kartona mora da oduševi svakoga kome je namenjen, pa bilo da se on pravi kao neki poklon iznenađenja, ili predstavlja deo izvršetka zadatka dobijenog od vaspitača i učitelja.


Podeli sa prijateljima: